X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

سنگ مرمر و سنگ مرمریت

تولید و عرضه تخصصی انواع سنگ مرمر ، سنگ مرمریت و انواع سنگ ساختمانی

سنگ مرمریت لای بید اصفهان

سنگ مرمریت لای بید اصفهان 

 

سنگ مرمریت لای بید اصفهان 

برای بازدید از ادامه تصاویر انواع سنگ های مرمریت اینجا کلیک کنید  برای بازدید از صفحه قبل اینجا کلیک کنید  

 

برای خرید سنگ مرمریت یا کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید 

قیمت انواع سنگ مرمریت  تماس با ما  برای بازدید از انواع سنگ مرمریت حراجی و فروش فوری اینجا کلیک کنید  درباره ما  فروش انواع کوپ سنگ مرمر و مرمریت 

فروش انواع سنگ اسلب  گالری سنگ مرمریت  انواع سنگ مرمریت صادراتی موجود  دانلود کاتالوگ ها  بازگشت به صفحه اصلی سایت 

تولید و عرضه انواع سنگ ساختمانی ، سنگ گرانیت   تولید و فروش تخصصی انواع سنگ تراورتن  تولید و فروش تخصصی انواع سنگ مرمر و سنگ مرمریت  تولید و فروش تخصصی انواع سنگ مرمر و سنگ مرمریت  تولید و عرضه انواع سنگ ساختمانی ارزان  تولید و عرضه انواع سنگ ساختمانی ارزان  تولید و عرضه انواع سنگ ساختمانی ارزان  فروش انواع سنگ اسلب  فروش و اجرای انواع سنگ آنتیک 

 

استفاده از حرارت در ابداع روش نوین تغییر رنگ

برخی از سنگ‌های تزئینی و نما

 

چکیده:

هدف این مقاله معرفی روشی جهت تغییر دادن رنگ سنگ‌های تزئینی و نما می‌باشد. اساس این روش از تأثیر فرآیند‌های طبیعی جوی (نظیر گرما و نور آفتاب در طی زمانهای بسیار) بر روی سنگ‌های ساختمانی و تزئینی الهام گرفته شده است. بدین منظور سنگ‌های ساختمانی از نظر کانی‌شناسی و خصوصیات فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی مطالعه و بررسی شدند. با در نظر گرفتن عناصر و عوامل موثر، تعدادی از سنگ‌های تزئینی به عنوان نمونه برگزیده شد و آزمایشهای حرارتی تحت شرایط معین، انجام گرفت. نمونه‌های بدست آمده تحت آزمایشهای فیزیکی، مکانیکی و شیمیایی قرار گرفته و پس از مطالعه، موفقیت سنگ‌های تغییر رنگ یافته از نظر جلوه رنگ ظاهری، ثبات رنگ حاصل و خصوصیات استاندارد مشخص شده است.   

مقدمه:

عموماً سنگ‌های تزئینی ایران از نظر رنگ‌بندی دارای تنوع بسیاری می‌باشند که این مسئله اکثراً به دلیل وجود ناخالصی‌های آهن موجود در این سنگها است. همانطور که می‌دانیم در بین سنگهای ساختمانی و تزئینی، می‌توان سنگها‌یی را نام برد که تحت اثر شرایط جوی شامل عوامل فیزیکی (گرما و نور) یا عوامل شیمیایی (باران‌های اسیدی) دچار هوا‌زدگی و در پی آن تغییر رنگ ظاهری سنگ می‌شوند. از این میان می‌توان سنگ مرمریت قرمز سنندج که در اثر هوا‌زدگی به رنگ سفید تمایل پیدا می‌کند، همچنین مرمریت خاکستری لاشتر و یا برخی از گرانیت‌ها که به مرور زمان کمرنگ می شوند را نام برد. این نکته ما را بر آن داشت که با بررسی عوامل تغییر رنگ سنگ‌های تزئینی به صورت شبیه‌سازی این عوامل در آزمایشگاه بتوانیم در زمان بسیار کمتر با کنترل عوامل هوازدگی به روشی نوین جهت تغییر رنگ سنگ دست پیدا کنیم.

در این زمینه تا پیش از این تنها در برخی کشورها نظیر کشور چین امکان تغییر رنگ سنگ آن‌هم با استفاده از مواد رنگ‌زا میسر شده است که دارای نقایصی نظیر عدم ثبات رنگ بدست آمده می‌باشد. در این تحقیق با مطالعه رفتار تأثیر عوامل جوی نظیر گرما و نور در طی زمان، توانستیم با کنترل، محاسبه و مهار حرارت اعمالی به سنگ در زمانهای محاسبه شده موفق به تغییر رنگ سنگ‌های تزئینی و ساختمانی شویم.

مطالعه تأثیر حرارت:

سنگ‌ها رسانای ضعیف گرمایند و دامنه مقدار رسانندگی آنها از 1/0 تا 7  j/m.s.c می‌باشد و از این لحاظ ضعیف‌تر از فلزات می‌باشند زیرا رسانندگی در فلزات، الکترونی است در حالی‌که در سنگ‌ها به صورت فونونی می‌باشد. به همین دلیل کانیهایی چون مگنتیت، هماتیت و لیمونیت رسانندگی بالایی دارند (30-10 j/m.s.c ). افزایش دما دامنه ارتعاش اتمی کانی‌ها را افزایش می‌دهد و همچنین با افزایش اعمال حرارت بر روی سنگها شاهد کاهش چگالی و افزایش تخلخل سنگ و همچنین کاهش شدید مدول یانگ هستیم.

یکی از عوامل اصلی رنگ در سنگ‌ها و کانی‌ها عنصر Fe ؛ یا به عبارتی داشتن ناخالصی‌های هماتیت، لیمونیت و بعضاً کلریت می‌باشد. در مورد سنگ‌های قیمتی نیز می‌توان عنصر Cr را مثال زد که در یاقوت باعث رنگ قرمز و در زمرد باعث رنگ سبز می‌شود و در کوارتز اسموکی نیز رنگ کانی متاثر از وجود ناخالصی Al3+ می‌باشد.

در مورد تأثیر حرارت بر روی رنگ کانی‌ها، تاکنون آزمایشاتی صورت پذیرفته که به عنوان مثال الکترون‌های کوارتز دودی پس از گرمایش جابجا شده و پس از جفت شدن الکترون‌ها، کوارتز دودی بی‌رنگ شده است. همچنین می‌توان کانی اسپودومن (Spodumene) سفید رنگ را مثال زد که وقتی تا دمای 250 درجه سانتیگراد حرارت داده می‌شود ارغوانی می‌گردد و با افزایش حرارت بیشتر تا دمای 500 درجه سانتیگراد کاملاً بی‌رنگ می‌گردد. در یک نمونه سیدریت نیز پس از اعمال گرما، رنگ کانی تیره گشت که این را می‌توان مرتبط با اکسیداسیون Fe2+دانست. با توجه به اینکه رنگ، یکی از چشم‌گیر‌ترین مشخصه‌های سنگ‌های قیمتی می‌باشد بررسی تأثیر حرارت بر روی رنگ آنها نیز جایگاه خود را بیشتر نمایان می‌سازد.

حرارت در خصوص سنگ‌های تزئینی و نما در نمونه‌های مختلف تأثیر متفاوتی بر روی رنگ سنگها می‌گذارد که در برخی موارد مناسب و در برخی دیگر نیز نامناسب می‌باشد چرا که گاهی رنگ اولیه جذاب‌تر می‌نماید. این مقاله در ادامه به شرح تأثیر حرارت بر روی رنگ سنگ تزئینی و مهار این عامل به عنوان روشی جهت تهیه سنگ جدید می‌پردازد‌.

تاریخ ارسال: دوشنبه 20 بهمن‌ماه سال 1393 ساعت 11:58 ب.ظ | سنگ مرمر و سنگ مرمریت: علیرضا شهبازکیا | چاپ مطلب